Ciekawostki historyczne

Przedstawiamy Wam kolejną część historycznych — niepodległościowych informacji! Przeczytajcie uważnie zbiór ciekawostek, który przygotował dla Was Krzysztof Szujecki. Poprzedni wpis — dotyczący między innymi Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przeczytacie TUTAJ >>>

Czy wiesz, że…

  1. W 1920 r. odbyła się w Warszawie pierwsza edycja „Biegu Belwederskiego”. Miała długość 4400 metrów — trasa wiodła z placu Zamkowego do Belwederu. W premierowej odsłonie zawodów zwyciężył Zygmunt Strubel.
  2. Adam Wolff, olimpijczyk w żeglarstwie, oprócz kariery sportowej zrobił także naukową. Był wybitnym historykiem i w zakresie dziejów średniowiecza doszedł do najwyższych osiągnięć naukowo-badawczych, z tytułem profesora włącznie.  
  3. Zbigniew Dobrowolski był olimpijczykiem w biegu na 100 m. W latach trzydziestych XX w. prowadził w Polskim Radiu popularną audycję poświęconą porannej gimnastyce.
  4. Dorota Segda, wybitna aktorka, jest wnuczką Władysława Segdy.
  5. Udział reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Antwerpii (1920 r.) nie doszedł do skutku z powodu wojny. Około 90 procent sportowców zakwalifikowanych do udziału w imprezie przystąpiło do walki z bolszewikami i nie pojechało na zawody.
  6. W 1918 r. w Warszawie odbył się trzydniowy I Zjazd Polskich Zrzeszeń Sportowych i Gimnastycznych, w którym wzięli udział działacze ze wszystkich trzech zaborów. Podczas zjazdu dyskutowano nad kształtem organizacyjnym polskiego sportu po nastaniu niepodległości. Odbyły się wtedy również zawody lekkoatletyczne na Agrykoli oraz wioślarskie i pływackie na Wiśle.
  7. Tadeusz Kuchar był pierwszym prezesem PZLA. Jako zawodnik specjalizował się w biegach długodystansowych, a z był wykształcenia inżynierem — absolwentem Politechniki Warszawskiej. Specjalizował się w budownictwie sportowym.

Zapamiętajcie powyższe fakty – już niedługo będziemy mieli dla Was konkurs, w którym wiedza historyczna można się przydać!

 

O AUTORZE:

Krzysztof Szujecki (ur. 1987 w Warszawie) – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, na którym uzyskał licencjat na Wydziale Historycznym oraz tytuł magistra na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.

W swojej twórczości zajmuje się ukazywaniem sportu jako nieodłącznego składnika życia społecznego, a wybitnych sportowców jako współtwórców narodowej kultury.

Autor wielu książek ukazujących dzieje sportu, m.in. „Życia sportowego w Drugiej Rzeczypospolitej” (Bellona, 2012), „Encyklopedii igrzysk olimpijskich. Pytania i odpowiedzi” (SBM, 2016) oraz „Historia sportu w Polsce” – tom I ukazał się nakładem krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk w 2018 r.

W ramach swojej działalności związanej z popularyzacją historii kultury fizycznej współpracował m.in. z Muzeum Literatury w Warszawie oraz Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Publikuje również artykuły na łamach miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W 2017 r. Krzysztof Szujecki, przedstawiając projekt pod tytułem „Intelektualiści i sport”, został jednym z laureatów stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie literatury.

W 2021 r.ukazała się ostatnia książka autora, pt. „Milionerzy przedwojennej Polski”, ukazująca w mało znanej dotąd perspektywie życie codzienne i zawodowe elit gospodarczych II RP (wyd. Księży Młyn).